Logo Glasso PL

PRODUCENT STATUETEK, PUCHARÓW I GADŻETÓW REKLAMOWYCH

Nasza wikipedia, metody znakowania: piaskowanie

Piaskowanie

Jest to metoda znakowania powierzchniowego, polegająca podobnie jak grawerunek powierzchniowy laserowy - na wybraniu materiału z powierzchni statuetki i jej zmatowieniu. Materiał w miejscu piaskowania ma zagłębienie, wielkością zależne od długości i intensywności piaskowania w danym miejscu. Powierzchnia ma strukturę matową wyraźnie wyczuwalną pod palcem.

Piaskowanie jest jedną z bardziej uniwersalnych metod ale stosowane jest praktycznie w większości przypadków do szkła. Piaskowanie w szkle daje ogromne możliwości jego obróbki poprzez możliwość rzeźbienia w szkle. 

Najczęstszym popularnym przykładem piaskowanych powierzchni są choćby matowe szklanki, czy kufle z logotypami firm. Piaskowanie daje dużą swobodę w kreowaniu statuetek szklanych szczególnie w połączeniu z innymi metodami indywidualizacji szkła. 

Poprzez dłuższe przytrzymywanie dyszy do piaskowania w jednym miejscu możemy regulować głębokością piaskowania, a tym samym choćby efektem pseudo trójwymiarowości który najlepszy efekt daje w przypadku piaskowaniu statuetek od ich tylnych powierzchni. Wtedy patrząc z przodu widzieć możemy litery czy logotypy wręcz wyżłobione w szkle.

Tak przygotowany element jest już gotowy do dalszego użycia. Piaskowanie samo w sobie daje już ciekawy efekt wizualny, możemy natomiast nanieść na piaskowanie dodatkowo kolorowe znakowanie. Możemy to zrobić na dwa sposoby: 

a) Z nadrukiem UV
Wtedy oprócz samego piaskowania możemy wypełnić miejsce piaskowania dowolnym kolorem, lub przejściem tonalnym co nie jest możliwie w przypadku wypełnienia farbą. Daną wypiaskowaną powierzchnię poddajemy nadrukowi UV. Druk na matową powierzchnię powoduje iż jest on dużo bardziej wytrzymały niż nadrukowany na płaską polerowaną powierzchnię szkła, ale uszlachetnia powierzchnię dodając jej niepowtarzalnego wyglądu i estetyki. 

b) Z wypełnieniem farbą
Miejsce piaskowane i wyplenione farbą charakteryzuje się bardzo dużą trwałością mechaniczną jak i chemiczną. Nie jest podatne na wilgoć, a jego największą zaletą jest możliwość stosowania farb metalicznych. Efekt uzyskiwany w tym procesie w przeciwieństwie do druku UV daje metalicznego połysku przede wszystkim w kilku podstawowych kolorach jak złoty, brązowy czy srebrny. 

Piaskowanie

Może być używany na przykład w przypadku znakowania statuetek gdzie np. chcemy kolorem rozróżnić zwycięzcę za 1sze miejsce – kolor złoty, za 2 miejsce – kolor srebrny , oraz za 3 miejsce – kolor brązowy. 

Wypełnienie farbą lub malowanie farbą powierzchni szklanych daje bardzo duże możliwości dla finalnego wyglądu statuetki. Jest to także jedna z najważniejszych technik uszlachetniania powierzchni statuetek tak by wyglądały bardzo ekskluzywnie i prestiżowo. Szczególnie fenomenalnie wyglądają realizacje w których dodatkowo stosujemy jako końcowy etap grawer laserowy CO2, który nanosi motywy graficzne na powierzchnię farby.  

Głębokie piaskowanie
Głębokie piaskowanie uzyskuje się w procesie piaskowania standardowego. Jest ono jednak wykonywane zdecydowanie dłużej. Czas piaskowania determinuje głębokość wżeru. Aby uzyskać ciekawy efekt przestrzenności piaskowanie musi być wykonane na głębokości przynajmniej kilku milimetrów. Głębokie piaskowanie najlepiej wygląda przy patrzeniu na szkło od drugiej strony (zatem piaskowanie musi być wykonane w lustrzanym odbiciu na tylnej powierzchni szkła). Oglądający statuetkę ma wrażenie umieszczenia przestrzennego obiektu wewnątrz szkła. Głębokie piaskowanie może być stosowane także do artystycznego rzeźbienia w szkle. 

Wykańczanie szkła i krawędzi
Piaskowanie jest również przydatne do obróbki szkła, bez nadawania konkretnych wzorów. Dwa podstawowe wykorzystania zalet piaskarki to wykończenia krawędzi oraz matowienie szkła.

Wykończenie krawędzi jest przydatne, wtedy gdy po cięciu krawędź jest ona ostra lub nierówna. Natomiast w finalnej realizacji nie potrzebujemy krawędzi polerowanych, a matowa jest wystarczająca lub też pożądana. Szkło do takiej obróbki musi zostać zabezpieczone na całej powierzchni, oprócz krawędzi. Piaskowanie dosięga wtedy jedynie powierzchni brzegu szkła.

Matowienie szkła to nic innego jak piaskowanie powierzchni całego elementu szklanego czy statuetki. W ten sposób tworzy się tzw. Mrożone szkło w kolorze biało szarym.