Logo Glasso PL

PRODUCENT STATUETEK, PUCHARÓW I GADŻETÓW REKLAMOWYCH

Nasza wikipedia, materiał: metal

Zobacz też: Budowa statuetki | Galeria statuetek z metalu

 

Do tworzenia naszych statuetek wykorzystujemy szeroką gamę produktów i elementów metalowych. Podobnie jak ze szkła, możemy z niego wykonać całe statuetki jak i dodatki do statuetek z innych materiałów. W naszych produkcjach wykorzystujemy kilka stopów metali, różniących się między sobą właściwościami technicznymi i możliwościami jakie dają w różnej obróbce, ale też przede wszystkim kolorem.

Podstawowe stopy z jakich korzystamy to:

a) Stal (oksydowana)

stal oksydowana
Stal oksydowana to jeden z podstawowych materiałów do budowy naszych statuetek, albo elementów konstrukcyjnych. Wykonujemy z niej głównie statuetki-rzeźby, które same w sobie stanowią małe dzieła sztuki. Jako że stal szybko rdzewieje wszystkie statuetki metalowe oksydujemy lub metalizujemy np. chromując w celu zabezpieczenia ich przed korozją i nadania im docelowego ekskluzywnego wyglądu. W przypadku oksydowania statuetek metalowych osiągamy barwę kolorystyczną podobną do statuetek odlewanych z brązu.

b) Stal nierdzewna

stal nierdzewna
Jest to osobna odmiana stali, która jak sama nazwa wskazuje charakteryzuje się odpornością na rdzewienie. Dzięki temu elementy wykonane ze stali nie muszą być pokrywane żadną dodatkową warstwą zabezpieczającą. Stal nierdzewna charakteryzuje się kolorem srebrno-szarym. Ze stali nierdzewnej możemy wykonywać płaskie elementy oraz płaskie ale wyginane. Dodatkowo możemy z niej budować formy przestrzenne (z reguły proste i puste w środku), w procesie spawania TIG/MIG.

c) Mosiądz

mosiadz.jpg
Mosiądz wykorzystujemy w naszych realizacjach podobnie jak stal. Cechą najbardziej odróżniającą i mającą dla nas największe znacznie przy tworzeniu statuetek jest jego kolor. Mosiądz ma barwę złotą i służy nam często to tworzenia statuetek o kolorze złotym. Mosiądz ze względu na łatwe utlenianie (i przez to zmianę koloru) pokrywamy bezbarwnym lakierem. Niezabezpieczony przez lakier czernieje już po kilku dniach przy zetknięciu z wodą lub środowisku wilgotnym.

d) Aluminium

aluminium
Aluminium jest szaro-srebrnym metalem, dużo lżejszym i miększym niż stal. Dzięki temu, że jest łatwiejsze w obróbce. Wykorzystujemy go głównie do elementów przestrzennych i grubszych. Najczęściej służy nam do wykonywania bloków czy metalowych podstaw. Ale także statuetek o bardziej skomplikowanych kształtach obrabianych na frezarkach CNC.

e) Odlewy

odlewy
Statuetki możemy odlewać. Najczęściej ze względu kosztów odlewu jest to stopu cynku i aluminium. Technologię tą wykonujemy najczęściej w przypadku zamówień na większe ilości niż 50 sztuk, ze względu na wysokie koszty początkowe. Niezbędne przygotowanie komputerowego modelu 3D służącego za wzór do przygotowania fizycznego modelu wykonanego np. w technologii 3D, a także następnie form do odlewów statuetek z metalu. Statuetki odlewane ze stopu cynku i aluminium stanowią bardzo ekskluzywną grupę statuetek, nie tylko ładnie się prezentujących ale także bardzo wytrzymałych. Stop cynku gwarantuje pewną elastyczność metalu na zginanie np. drobnych małych elementów. Dlatego też najczęściej nie łamią się a odginają w przypadku nacisków czy przypadkowych uderzeń.

 


Wykończenia metali

Metale oprócz swoich właściwości technologicznych i kolorystycznych pozwalają nam na manipulację powierzchnią. W zależności od zastosowanej technologii, możemy uzyskać ciekawe i różne od siebie efekty.

a) Szczotkowanie

Nadanie strukturze metalu matowej/półmatowej powierzchni poprzez naniesienie tysięcy „rys” ułożonych równolegle. Szczotkowanie wykonuje się specjalistycznym choć dość prostym narzędziem, którym (prowadząc raz za razem po powierzchni szkła) nadajemy odpowiednią strukturę. 

Szczotkowanie jest najpopularniejszym wykończeniem elementów metalowych w naszych realizacjach.

b) Polerowanie

Polerowanie metali polega na nadaniu lustrzanego połysku powierzchni metalu. Jest to żmudny proces, gdzie wymagana jest perfekcyjna dokładność. Polerowane elementy wyglądają bardzo efektownie i w charakterystyczny sposób odbijają refleksy światła. Jednak na polerowanej powierzchni bardzo wyraźnie widać wszelkie niedoskonałości materiału i wykończenia. Z polerowanymi elementami trzeba się obchodzić bardzo ostrożnie, ponieważ każda najmniejsza rysa powoduje negatywne odczucia estetyczne. 

c) Piaskowanie

Piaskowanie metalu, podobnie jak w przypadku szkła, nadaje mu matową jednolitą strukturę. Do nadania tego efektu służy nam piaskarka.

d) Malowanie

Każdy rodzaj metalu możemy w całości albo we fragmencie pomalować. W przypadku, gdy cały element będzie malowany, z reguły wykonujemy go ze stali (głównie ze względu na łatwą obróbkę i tani koszt materiału). Na metalowe elementy możemy nakładać farby w dowolnej kolorystyce.