Logo Glasso PL

PRODUCENT STATUETEK, PUCHARÓW I GADŻETÓW REKLAMOWYCH

Nasza wikipedia, materiał: akryl

Zobacz też: Budowa statuetki | Galeria statuetek z akrylu

Akryl, często nazywany szkłem akrylowym – jest odpowiednikiem szkła w kategorii tworzyw sztucznych. Z daleka wygląda podobnie, natomiast dzięki temu, że jest to tworzywo sztuczne materiał ten jest bardziej plastyczny. Możemy go z łatwością ciąć laserem, wyginać a także zatapiać elementy wewnątrz. Te elementy sprawiają, że jest on niezastąpiony w projektach, które nie są możliwe do wykonania ze szkła.
W GLASSO używamy dwóch podstawowych wersji akrylu: 

a) Płyty akrylowe

plyty akrylowe

Potocznie nazywana pleksi, albo plexiglas. Jest to materiał PMMA, i występuje w taflach różnych grubości. Są one uzyskiwane poprzez wylewanie lub ekstrudowanie akrylu do odpowiedniej grubości.

Materiał charakteryzuje się dużą przezroczystością oraz łatwą obróbką. Jest to też materiał o połowę  lżejszy od szkła. 

Szkło akrylowe może być przezroczyste jak i również kolorowe (pełny kolor lub półprzezroczyste). Najczęściej wykorzystywany przez nas jest akryl satynowy. Jest to materiał przezroczysty zmatowiony obustronnie. Dzięki czeku uzyskany został efekt szkła mrożonego.

W naszych realizacjach z reguły wykorzystujemy akryl o grubości od 3 do 15mm. Wykonujemy z niego pełnoprawne statuetki, lub wykorzystujemy jako dodatkowe elementy ozdobne do statuetek.

Dzięki możliwości cięcia akrylu na laserze CO2, możemy wykonać praktycznie dowolny kształt elementu czy statuetki. Krawędź ciętej pleksi jest gładka i estetyczna, nie potrzebuje dodatkowej obróbki.

Idealną technologią do indywidualizacji akrylu jest nadruk UV. Skomplikowane kształty oraz wielkokolorowe projekty graficzne pozwalają na stworzenie eleganckich i ciekawych statuetek nawet z czegoś tak prostego jak akryl.

Dodatkową techniką jaką możemy zastosować przy akrylu jest jego gięcie. Używając specjalistycznego sprzętu do podgrzania krawędzi gięcia, możemy w łatwy sposób uzyskać zgięcie o dowolnym kącie. W ten sposób produkujemy między innymi budżetowe statuetki jednoelementowe, gdzie podstawa i element są jedną całością.

Szkło akrylowe bardzo dobrze sprawdza się jako element dołączany do statuetki szklanej, który urozmaica jej kształt, kolorystykę oraz – poprzez zwiększenie ilości elementów - dodaje jej większej głębi. Pleksi może być połączona ze szkłem bezpośrednio z użyciem kleju, albo za pomocą kołków dystansowych, które do szkła są z reguły przyklejane, a do pleksi przykręcane. Daje to możliwość ewentualnej wymiany elementu wykonanego z akrylu.

b) Akryl odlewany (zatapianie elementów)

akryl odlewany

Akryl jako materiał może być wykorzystany również do tworzenia brył, a co za tym idzie i statuetek przestrzennych.

Tworzenie statuetek z akrylu głównie polega na odlaniu odpowiedniego kształtu, albo wycięciu go przy pomocy piły z większego kawałka. Statuetka finalnie jest szlifowana i polerowana do uzyskania przezroczystej i gładkiej powierzchni.

Najciekawszą opcją jaką daje nam akryl odlewany, jest fizyczny umieszczanie wewnątrz statuetki realnych przedmiotów.  Stosunkowo niska temperatura topnienia materiału pozwala na zalanie innych rzeczy w trakcie wypełniania formy. Dzięki, temu że akrylu nie trzeba podgrzewać do wysokich temperatur, również zatapiany przedmiot nie jest narażony na działanie dużego ciepła.

W naszych realizacjach można odnaleźć zatopione elementy z różnych materiałów, w tym metali, kamieni czy szkła, ale także z tworzyw, a nawet odpowiednio przygotowanych materiałów organicznych.