Logo Glasso PL

PRODUCENT STATUETEK, PUCHARÓW I GADŻETÓW REKLAMOWYCH

Nasza wikipedia: technologie cięcia szkła

a) Waterjet

waterjet cięcie szkła glasso

Służy do cięcia szkieł o skomplikowanych kształtach. Dzięki niemu można wyciąć nawet najbardziej wymyślne projekty dla naszych klientów. Nadaje się do cięcia tafli szkła o niewielkiej grubości. TECHNOLOGIA:

Jak sama nazwa wskazuje, cięcie odbywa się za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem, do której w finalnej fazie przepływu dodane zostaje ścierniwo. Woda oraz ścierniwo jest podawana przez system przewodów do dyszy, z której wydostaje się ich mieszanina tworząc strumień tnący. Posiada on wystarczającą energię do przecinania nie tylko szkła ale i twardych metali. System przesuwania głowicy po stole roboczym jest analogiczny do frezarek CNC.

Krawędź szkła po cięciu wodą jest jednolita i matowa – gotowa do dalszej obróbki.

b) Cięcie nożem

Najprostsza technologicznie metoda cięcia szkła. Stosowana jedynie do cienkich tafli szkła. Wadą technologii jest jej dokładności oraz jakość krawędzi.

Cięcie nożem wykonuje się za pomocą specjalistycznego noża do szkła. Wykonuje się nim nacięcie – rysę na powierzchni szkła – w miejscu planowanego przecięcia. Następnie odłamuje się odcięty element. Dla tego krawędzie mogą być gdzieniegdzie obłupane.

Krawędź szkła o pocięciu nożem praktycznie zawsze podlega dalszej obróbce, mającej za zadanie stępienie ostrości i uzyskanie estetycznych brzegów.

c) Cięcie piłą

Cięcie piłą używamy, gdy materiał który chcemy przeciąć jest grubszy niż kilka milimetrów. Z powodzeniem możemy ją stosować nawet do bloków kryształowych cechujących się grubością kilku centymetrów.

W tej technologii wykorzystujemy specjalnie przygotowaną piłę. Charakteryzuje się dużą i stabilną tarczą tnącą (jakiekolwiek większe wibracje mogą doprowadzić do pęknięcia szkła w trakcie cięcia). Dodatkowo w miejsce cięcia podawana jest woda mająca na celu schłodzić i tarczę i cięty materiał. Przegrzanie jednego z tych elementów może doprowadzić do niekontrolowanego pęknięcia szkła. Po cięciu piłą uzyskujemy płaską choć mało gładką powierzchnię. Koniecznością jest dalsza obróbka, od szlifowania po polerowanie.